Kętrzyńskiego Klubu Sportowego Granica w Kętrzynie. Część IX

3494

Sekcje sportowe klubu – piłka nożna ( rozgrywki dziecięce i młodzieżowe)

Ze szczytu piłkarskiej piramidy, jakim są zespoły seniorskie, czas przejść do jej podstaw, czyli dzieci i młodzieży. Tak naprawdę, to one stanowią podstawę funkcjonowania klubu, a wieloletni cykl szkolenia ma w efekcie „dostarczyć” zawodnika do drużyny seniorów.

Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jaki sposób rozpoczęto i jak prowadzono w klubie szkolenie dzieci i młodzieży. Z będących w mojej dyspozycji materiałów wynika, że w latach 1956-1957 istniała w klubie drużyna trampkarzy, którą trenował wówczas Teofil Musielak, a w jej składzie trenowali wówczas między innymi Jerzy Korenik i Franciszek Rypina. W roku 1958 drużyna juniorów Granicy uczestniczyła w rozgrywkach grupy 1 klasy okręgowej, rywalizując wówczas z drużynami: Warmii, OKS-u i Gwardii Olsztyn, Sokoła i Grunwaldu Ostróda, Jezioraka Iława, Zatoki Braniewo, Olimpii Olsztynek i Orła Kętrzyn. Z drużyny tej do kadry wojewódzkiej juniorów powoływany był Franciszek Rypina, który w roku 1958 uczestniczył w obozie przygotowawczym we Wrocławiu. W latach tych mecze juniorów rozgrywane były przed meczami zespołu seniorskiego, co dawało młodym zawodnikom dodatkowej motywacji do uprawiania piłki nożnej. W sezonie 1963/1964 młodzi piłkarze Granicy byli dość często powoływani do kadr wojewódzkich. Do młodzieżowej reprezentacji na mecze o Puchar Tysiąclecia dwukrotne powołanie otrzymał Jerzy Stachowiak, natomiast do kadry juniorów: Czarnecki, Krumin, Kozak, Korzeniowski, Piwowarek i Rejchel. Był to efekt dobrej postawy kętrzynian w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Juniorów, w których zajęli drugie miejsce za olsztyńską Warmią. W sezonie 1965/1966 wśród powoływanych do kadry województwa juniorów byli ponadto: Jurewicz, Kleba , Polit, Popowski i Wysokowicz. W sezonie 1972/1973 drużyna juniorów, którą trenował Franciszek Rypina, zaliczała się do czołówki wojewódzkiej, z następującymi piłkarzami w składzie: Burkacki Jerzy, Furlepa Jan, Kozakiewicz Jan, Krawczyk Andrzej, Kupiec Henryk, Liszewski Stefan, Możejko Janusz, Pyszniak Zbigniew. W kolejnym sezonie oprócz wymienionych figurują również nazwiska: Czerniawski, Dudzik, Jeromiej, Kostecki, Krumin, Pawłowski Kazimierz, Rogowski, Strumiłowski , Tarasewicz i Możejko Janusz, który reprezentował województwo w rozgrywkach o Puchar dr. Michałowicza. Podobnie zresztą jak w sezonie 1974/1975, lecz wówczas wraz z Jerzym Burkackim.

W sezonie 1975/76, zajmując drugie miejsce w swojej grupie i po zwycięskim barażu z Mazurem Pisz (2:1) rozegranym 5 maja 1976 roku w Giżycku, juniorzy Granicy awansowali obok Stomilu, Startu Nidzica i Jezioraka do fazy finałowej rozgrywek. Niestety, na tą chwilę nie udało mi się ustalić ostatecznej lokaty kętrzynian. Trenerem zespołu był wówczas Janusz Kołyszko. W sezonie 1977/78 do kadry województwa juniorów powoływany był Mirosław Romanowski. Wówczas to spośród drużyn młodzieżowych reprezentujących Granicę najwyżej sklasyfikowani zostali trampkarze zajmując 3 miejsce w wojewódzkiej klasie A. Kolejnymi, dostrzeżonymi przez szkoleniowców kadry województwa zawodnikami klubu byli: Mirosław Miller, który znalazł się w kadrze na mecze finałowe Pucharu dr. Michałowicza rozgrywane w sierpniu 1980 roku w Szczecinie, a w kolejnym sezonie Klimko Zbigniew. Sezon 1983/1984 to grupowy triumf juniorów i awans do klasy okręgowej juniorów po meczach barażowych z Victorią Bartoszyce i Motorem Lubawa.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku juniorzy Granicy oprócz rozgrywek ligowych uczestniczyli również w rozgrywkach tzw. „pionu gwardyjskiego” rywalizując w nich między innymi z Gryfem Słupsk, Polonią Bydgoszcz i Gwardią Szczytno W sezonie 1975/1976 do reprezentacji Gwardyjskiego Pionu Sportowego MSW składającej się z zawodników występujących w tych rozgrywkach na obszarze całego kraju powołani zostali również zawodnicy Granicy: Burkacki Jerzy, Jówka Zbigniew i Polit Józef.

Zaznaczyć warto, że warunki treningowe młodych zawodników w tamtych latach, delikatnie rzecz ujmując, nie były komfortowe. Przez długi czas korzystano z boiska Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego przy ulicy gen. Wł. Sikorskiego, przy którym nie tylko nie było bieżącej wody ale, przede wszystkim szatni. Dopiero nieco później postawiono tam blaszany barak, który w szybkim czasie został zdewastowany i zdemontowany. Niedogodności te starano się młodym zawodnikom jednak jakoś zrekompensować i dlatego w okresie wakacji organizowano dla nich obozy sportowe. Między innym, na przełomie lipca i sierpnia 1988 na takim obozie w Wieżycy przebywała drużyna juniorów trenera Mieczysława Wasilewskiego. W sezonie 1990/91 do kadry wojewódzkiej juniorów, którą wówczas prowadził Józef Łobocki powoływani byli Robert Lech i Daniel Lubieniecki.

Pierwszym, dobrze udokumentowanym sukcesem piłkarskiej młodzieży kętrzyńskiego klubu był tytuł mistrzów okręgu juniorów (1973 i młodsi) w sezonie 1991/1992. Po bezdyskusyjnym wygraniu swojej grupy, piłkarze Granicy byli równie skuteczni w rozgrywkach finałowych, gdzie w pokonanym polu pozostawili silne wówczas zespoły Warmii Olszty, Sokoła Ostróda i Gwardii Szczytno. W szerokiej kadrze drużyny znajdowali się następujący zawodnicy: Antosz Jacek, Bućko Sławomir, Babiński Jacek, Bronowicki Rościsław, Ciesielski Marek, Chajewski Remigiusz Farańczuk Artur,Janulewicz Marek, Janczewski Tomasz, Kaliszewski Artur, Kromplewski Krzysztof, Kocoł Robert, Krysiak Jacek, Nałysnyk Maciej, Ożga Marek, Plechoć Przemysław, Pietrin Jarosław, Pocałujko Sławomir, Purzycki Mariusz, Rachubka Tomasz, Romanowski Rafał, Rusiecki Jarosław, Sucharzewski Paweł, Szorc Dariusz Szymański Robert, Taraszkiewicz Artur, Wądołowski Robert, Wiśniewski Jacek, Wiśniewski Sławomir, Wojda Mariusz, Wtulich Mariusz, Zapolski Artur, Zapolski Tomasz. Trenerem zespołu był Bogumił Dolewski, a kierownikiem Mieczysław Platz.

Śladem starszych kolegów poszła również wówczas drużyna żaków (1979 i młodsi) prowadzona przez Eugeniusza Michaluka i Andrzeja Klimowicza. Też zdobyła tytuł mistrzowski w swojej kategorii wiekowej, pokonując w finałach zespoły Gwardii Szczytno, Mrągowii Mrągowo i Kormorana Ostróda. Kadrę tego zespołu stanowili: Butajło Marcin, Ćwikliński Krzysztof, Dragun Marcin, Dragun Rafał, Iwaniuk Paweł, Jabłoński Arkadiusz, Kołakowski Sebastian, Kondej Piotr, Łastówka Krzysztof, Miechowicz Krystian, Muczajko Dawid, Majewski Tomasz, Narwojsz Andrzej, Ogrodowczyk Mirosław, Olszewski Robert, Pejski Tomasz, Piątek Rafał, Rudzki Michał, Starzyński Piotr, Stecki Sylwester, Szałapaj Artur, Witkowski Piotr, Wojnicki Szymon, Wróbel Daniel, Zakrzewski Paweł, Ziółkowski Robert,

Kolejny sezon (19 92/ 1993) to nieudana próba rywalizacji w Makroregionalnej Lidze Juniorów. W rywalizacji z zespołami z Warszawy, Białegostoku, Olsztyna, Mławy, Przasnysza, Ostrołęki i Iławy, po rundzie jesiennej drużyna uplasowała się na ostatnim miejscu w tabeli i w sytuacji narastających problemów finansowych klubu, w lutym 1993 została wycofana z rozgrywek. Znakomitą passę natomiast kontynuowali podopieczni Eugeniusza Michaluka i Andrzeja Klimowicza zdobywając tytuł mistrzowski w kategorii młodzików (1978 i młodsi).

Tabela końcowa po grach finałowych.

Lp.

Nazwa Drużyny

Punkty

Gole zdobyte

Gole stracone

1

Granica Kętrzyn

7

9

5

2

Stomil Olsztyn

7

7

6

3

Sokół Ostróda

5

5

6

4

Gwardia Szczytno

5

6

10

W składzie zespołu znaleźli się: Abram Mariusz, Celej Krystian, Dmytryszyn Jarosław, Dragun Marcin, Dragun Rafał, Iwaniuk Paweł, Kołakowski Sebastian, Kondej Piotr, Łastówka Krzysztof, Miechowicz Krystian, Narwojsz Andrzej, Pejski Tomasz, Piątek Rafał, Samul Marcin, Siwek Radosław, Sokołowski Piotr, Stecki Sylwester, Witkowski Piotr, Wróbel Daniel, Zapałowski Paweł, Ziółkowski Robert.

Passa podopiecznych trenera Michaluka trwała. W sezonie 1993/94 już jako juniorzy młodsi (1977 i młodsi), ponownie zdobywają tytuł mistrzowski i prawo gry w barażach o Makroregionalną Ligę Juniorów Młodszych.

Klasyfikacja końcowa rozgrywek po fazie finałowej.

Lp.

Nazwa drużyny

Punkty

Gole
zdobyte

Gole
stracone

1

Granica Kętrzyn

14

24

9

2

Sokół Ostróda

14

22

14

3

Jeziorak Iława

13

28

10

4

Start Nidzica

9

19

18

5

Orlęta Reszel

5

15

30

6

Tęcza Biskupiec

5

11

38

7-8

MKS Korsze

Gwardia Szczytno

9-10

Warmia Olsztyn

Victoria Bartoszyce

11-12

Warfama Dobre Miasto

Olimpia Olsztynek

13-14

Motor Lubawa

Polonia Lidzbark W.

15

Huragan Morąg

Dwukrotnie zwycięstwa nad Mazurem Ełk dało kętrzynianom zasłużony awans.

Kadrę zespołu tworzyli: Abram Mariusz,Celej Krystian, Dragun Marcin, Dragun Rafał, Dmytryszyn Jarosław, Iwaniuk Paweł, Jegor Jakub, Karpiuk Rafał, Kołakowski Sebastian, Kondej Piotr, Lech Robert, Łastówka Krzysztof, Narwojsz Andrzej, Onoszko Mariusz Pejski Tomasz, Piątek Rafał, Siwek Radosław, Stecki Sylwester, Sokołowski Piotr, Samul Marcin, Sitnik Artur, Witkowski Piotr, Wróbel Daniel, Zapałowski Paweł, Zapałowski Piotr, Zuber Artur). Kierownikiem drużyny był Klimowicz Andrzej.

Niestety, mimo ambitnej postawy zespołu przygoda z makroregionem trwała tylko przez jeden sezon.

Makroregionalna Liga Juniorów Młodszych (1978 i młodsi).

Sezon 1994/1995

Lp.

Nazwa drużyny

Mecze

Punkty

Gole
zdobyte

Gole
stracone

1

Żerań –Polfa Warszawa

26

38

51

30

2

Agrykola Warszawa

26

37

64

24

3

Polonia Warszawa

26

31

61

29

4

Wigry Suwałki

26

29

56

38

5

MOP Warszawa

26

29

45

32

6

Gwardia Warszawa

26

29

41

40

7

Mazovia Ciechanów

26

28

55

52

8

Mławianka Mława

26

28

57

56

9

Stomil Olsztyn

26

26

43

51

10

Jagiellonia Białystok

26

25

29

26

11

Olimpia Warszawa

26

24

35

46

12

Granica Kętrzyn

26

20

38

56

13

Okęcie Warszawa

26

10

27

78

14

Narew Ostrołeka

26

10

22

66

W skład kadry zespołu wchodzili: Dragun Marcin, Giebień Radosław, Gomoła Zbigniew, Grochocki Tomasz, Hartkiewicz Marcin, Iwaniuk Paweł, Jabłoński Arkadiusz, Jakubowski Adam, Jankielewicz Marcin, Jegor Jakub, Jowsa Karol, Karpiuk Rafał, Kołakowski Sebastian, Kondej Piotr, Kuberski Jakub, Leżąła Marcin, Łastówka Krzysztof, Majewski Tomasz, majewski Daniel, Miechowicz Krystian, Michałowski Arkadiusz, Michałowski Piotr,Młynarczyk Patrycjusz, Muczajko Dawid, Narwojsz Andrzej, Piątek Rafał, Pachucki Adam, Pałasz Cezary, Pejski Tomasz, Pilipiec Dariusz, Pietkiel Kamil, Polański Radosław, Poniatowski Dariusz, Romanowski Paweł, Stecki Sylwester, Staruk Jarosław, Sokołowski Piotr, Staruk Jarosław, Witkowski Piotr, Wojciechowski Daniel, Wojtków Marek, Zapałowski Paweł / Piotr, Ziółkowski Robert, Zuber Artur. Trener: Andrzej Klimowicz, kierownik Eugeniusz Guz.

Kolejne medalowe lokaty, tym razem w sezonie 1996/1997 zajęli juniorzy (1978 i młodsi), juniorzy młodsi (1980 i młodsi) oraz trampkarze (1982 i młodsi). Zespół juniorów prowadzony początkowo przez Waleriana Sokołowskiego, a później Wojciecha Lubienieckiego uplasował się na trzecim miejscu w województwie, natomiast juniorzy młodsi oraz trampkarze (wówczas młodzicy) wywalczyli tytuły wicemistrzowskie. Drużyny juniorów młodszych Wiesława Sopyły ( przejął obowiązki trenera we wrześniu 1996 od Zbigniewa Wtulicha) oraz trampkarzy Eugeniusza Michaluka wywalczyły w swoich kategoriach tytuły wicemistrzowskie. W tym czasie spora grupa młodych zawodników Granicy otrzymywała powołania do kadr wojewódzkich. W Pucharze Deyny (r.1981) w meczach z Suwałkami, Ostrołęką i Białymstokiem wystąpili: Łukasz Lubieniecki, Pałasz Cezary, Łukasz Jończak, Piotr Sopyła i Tomasz Malinowski. W Pucharze Kuchara natomiast grał Grzegorz Lech.

W kolejnym sezonie juniorzy młodsi (1981 i młodsi) ponownie znaleźli się w fazie finałowej rozgrywek i rywalizowali w niej z drużynami olsztyńskimi: Stomilem i Warmią. Niestety, na chwilę obecną ostatecznej klasyfikacji nie udało mi się jednak ustalić.

W sezonie 1998/1999 kolejny tytuł wicemistrzowski, tym razem w kategorii juniorów (1980 i młodsi) zdobyli podopieczni trenera Wiesława Sopyły. W fazie grupowej kętrzynianie wygrali 13 meczów i zremisowali jeden ( 0:0 z Łyną w Sępopolu) uzyskując imponujący bilans bramkowy 51:7 i w walce o tytuł mistrzowski zmierzyli się ze zwycięzcą grupy nr 1 ostródzkim Sokołem. W Kętrzynie lepsi byli zawodnicy Granicy wygrywając 2:1 ( Gomoła i Kowalczyk), w Ostródzie natomiast wygrali gospodarze 2:0 i to oni zdobyli tytuł. Juniorzy młodsi (1982 i młodsi) trenera E. Michaluka w swojej grupie zajęli „tylko” druga lokatę, co w myśl obowiązującego wówczas regulaminu rozgrywek dało im miejsce trzecie na szczeblu okręgu.

Sezon 1999/2000 to ostatni sezon rozgrywek w dawnym układzie terytorialnym ( województwo olsztyńskie) i rywalizacji na szczeblu tzw. okręgu ( Olsztyński Okręgowy Związek Piłki Nożnej). W myśl zasady „co się odwlecze to nie uciecze” kolejny sezon ukoronował wieloletnią, dobrą postawę drużyny juniorów (1981 i młodsi), którzy ponownie bardzo pozytywnie dali o sobie znać. Co prawda, w fazie grupowej kętrzynianie zajęli „tylko” trzecie miejsce, ale dało im to prawo gry w barażach o tytuł mistrzowski, w których byli bezapelacyjnie najlepsi. W składzie mistrzowskiej drużyny Wiesława Sopyły, znajdowali się następujący zawodnicy: Burkacki Adam, Dziadłowski Piotr, Jończak Kamil, Jończak Łukasz, Lubieniecki Łukasz, Łastówka Kamil, Milewski Sławomir, Molenda Łukasz, Nałysnyk Szymon, Opaliński Błażej, Pałasz Cezary, Pietkiel Daniel, Rogowski Kamil, Sepczyński Tomasz, Sopyła Piotr, Szorc Radosław, Wepa Mariusz i Żyżyk Michał.

Tabela końcowa rozgrywek finałowych

Lp.

Nazwa Drużyny

Punkty

Gole
zdobyte

Gole
stracone

1

Granica Kętrzyn

21

25

16

2

Mrągowia Mrągowo

16

19

30

3

Motor Lubawa

15

25

19

4

Victoria Bartoszyce

14

32

27

5

Start Nidzica

13

24

23

6

MKS Szczytno

7

14

23

Niewiele zabrakło juniorom młodszym (1983 i młodsi) aby pójść w ślady starszych kolegów, lecz tym razem podopieczni Eugeniusza Michaluka musieli zadowolić się tylko wicemistrzostwem.

Tabela końcowa rozgrywek finałowych

Lp.

Nazwa Drużyny

Punkty

Gole
zdobyte

Gole
stracone

1

Stomil II Olsztyn

25

33

9

2

Granica Kętrzyn

21

22

11

3

Warmia Olsztyn

16

20

7

4

Stomil I Olsztyn

9

14

25

5

MKS Szczytno

9

11

28

6

Motor Lubawa

6

11

29

Jako ciekawostkę dodać należy, że dniu 30.06.2000 dokonał się transfer definitywny wychowanka Granicy Grzegorza Lecha do Stomilu Olsztyn, a stamtąd również na ekstraklasowe boiska.

Od sezonu 2000/2001 zmieniła się nieco struktura i zasięg rozgrywek piłkarskich. W związku z powstaniem województwa warmińsko – mazurskiego do rywalizacji włączyły się nowe drużyny z terenów obecnych powiatów: braniewskiego, elbląskiego, działdowskiego, ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego, nowomiejskiego czy węgorzewskiego. Większa ilość drużyn oraz znacznie bardziej rozbudowany system rozgrywek, w szczególności młodzieżowych, spowodowało, że droga do ewentualnych sukcesów w poszczególnych kategoriach wiekowych, stała się trudniejsza niż w latach minionych. To oraz wiele innych czynników, spowodowało że po roku 2000 młodzieżowe i dziecięce zespoły Granicy nie zanotowały medalowych sukcesów na poziomie wojewódzkim. Kętrzyńska młodzież piłkarska generalnie zaliczała się do wojewódzkich średniaków, notując w poszczególnych sezonach wzloty i upadki ( czytaj: awanse i spadki), posiadając w swych szeregach liczną grupę utalentowanych zawodników, jak chociażby Damian Garbacik, jednak żadnemu z nich nie udało się „wstrzelić” w taki rocznik, który byłby zdolny powalczyć o wojewódzkie trofea. Najbliżej medalowego sukcesu byli w sezonie 2007/2008 juniorzy młodsi ( r. 1991 i młodsi) trenera Piotra Sopyły, którzy w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Juniorów Młodszych zajęli 5 miejsce, za drużynami: Płomień Ełk, Warmia Olsztyn, Olimpia Elbląg i mistrzem OKS Olsztyn. Biorąc pod uwagę to, że zarówno ilość drużyn, jak i zawodników biorących udział w rozgrywkach piłkarskich po 2000 roku jest znaczna, to wydaje się zasadnym poświęcić im odrębną publikację, która mam nadzieję ukaże się już w nieodległej przyszłości.

Wiesław Sopyła.