VI Paraolimpiada Osób Niepełnosprawnych. „Sport to siła, to jest moc. Razem bądźmy więc za rok”

1294

Tegoroczną, szóstą już edycję Paraolimpiady Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się 17 września w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji cechowało jedno – mimo pandemii i związanej z nią ograniczeń, paraolimpiada była przepełniona nie tylko sportowymi emocjami ale także  radością ze wspólne spędzonego  czasu przez osoby niepełnosprawne. Towarzyszyło jej hasło „Sport to siła, to jest moc. Razem bądźmy więc za rok”

Tradycyjnie, rywalizacja sportowa podczas zmagań na parkiecie była ważna, ale w przypadku osób niepełnosprawnych nie najważniejsza. Ważniejsze było bowiem wspólne spędzenie czasu. Z uwagi jednak na pandemię ilość uczestników była znacznie ograniczona. W VI Paraolimpiadzie Osób Niepełnosprawnych uczestniczyło tylko sześć zespołów  z: Kętrzyna  (Warsztat Terapii Zajęciowej,  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Szkoła Podstawowa nr 5) , Rynu, Ełku i Olszewa Węgorzewskiego,

Paraolimpiadę rozpoczęło uroczyste  wciągnięcie, flagi paraolimpijskiej na maszt po czym uczestnicy przystąpili do rywalizacji sportowej. Z uwagi na warunki atmosferyczne (deszcz i wiatr) wszystkie konkurencje musiały być rozegrane na hali, a towarzyszyły im nie lada emocje i – co najważniejsze – radosny uśmiech na twarzach.

– Gdyby nie pandemia, to zapewne ilość uczestników byłaby większa niż w ubiegłym roku. Wszystko bowiem na to wskazywało – mówi Bogumiła Bzdera – kierownik WTZ w Kętrzynie (w 2019 roku w Paraolimpiadzie uczestniczyło  14 organizacji  zrzeszających osoby niepełnosprawne – red.)

W czasie VI Paraolimpiady zawodnicy rywalizowali w konkurencjach przystosowanych do stopnia ich niepełnosprawności. Były to między innymi: biegi,  rzut piłką lekarską, rzut do kosza, rzut woreczkiem do obręczy, slalom z piłką i gra w warcaby.

Organizatorem VI Paraolimpiady Osób Niepełnosprawnych był   Warsztat Terapii Zajęciowej w Kętrzynie działający przy Mazurskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.