Trudny rok kętrzyńskich sportowców

139

Już wkrótce pożegnamy stary 2020 rok, witając z nadziejami nadchodzący rok 2021.
Czas więc na podsumowania, także i te sportowe. Sport w dobie pandemii stanął przed licznymi wyzwaniami. Koronawirus wstrzymał sportowe imprezy, wydarzenia oraz działalność wielu klubów i sekcji sportowych. Jego skutki odczuwamy w dalszym ciągu. Wiele planów rywalizacji sportowej i sukcesów sportowych legło w gruzach. Jednak pasjonaci sportu  nie poddają się i uczestniczą w treningach oraz zmaganiach sportowych. Prześledźmy dokonania kętrzyńskich sportowców w mijającym 2020 roku.

Rozpoczniemy od dyscyplin sportów walki, a konkretnie od Ludowego Klubu Sportowego „Niedźwiedź” Kętrzyn. W listopadzie odbyły się w Sokółce Mistrzostwa Polski Młodzików,
gdzie podopieczni trenerów Emina Huseynova i Kamila Kondeja przywieźli dwa medale. Srebro wywalczył Michał Michalik, a brązowy medal zdobyła Nikola Rogińska. O sporym pechu może mówić Dominik Jędrej, którego choroba wykluczyła z udziału w Mistrzostwach Europy Kadetów rozgrywanych w Sofii. Olbrzymim sukcesem klubu był udział w październikowej
Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży rozgrywanej w Kraśniku. Z olimpiady kętrzyńskie niedźwiedzie przywiozły cztery medale i w klasyfikacji klubowej na 65 klubów LKS”Niedźwiedź” został sklasyfikowany na drugim miejscu w Polsce. Medale zdobyli: złoty Dominik Jędrej, srebrne Filip Bednarczyk i Karolina Kuhn oraz brąz Iza Iwaniuk.

Kolejnym klubem sportów walki, który w podsumowaniu chcemy przedstawić jest
Kętrzyński Klub Taekwondo „Tygrys”. Klub również może poszczycić się sukcesami.
W XXXIX Mistrzostwach Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim w Jarocinie srebrny medal zdobywa Sara Masiewicz. Kolejny medal w kolekcji klubowej dorzuca Ksawery Koper – zdobywca brązowego medalu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Puławach. W październiku w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwondo Olimpijskim. Podopieczni trenera Tadeusza Snopka zdobywają dwa medale. Srebro zdobywają Magda Kolbus i Mikołaj Kłek. Również w październiku udanie zakończył swoje starty Michał Szawkowski zdobywca brązowego medalu w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Ostatnie sukcesy to medale zdobyte w Bydgoszczy w międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Złoto i brąz zdobywa Lidia Witkowska, a srebro i brąz zawisa na szyi Gustawa Hałasika.

Czas na podsumowanie sportowców dyscyplin drużynowych. Rozpoczynamy od największego klubu działającego w naszym mieście „Granicy” Kętrzyn, który zrzesza największą liczbę zawodników i prowadzi najwięcej grup szkoleniowych. Oczywiście oczy kibiców były zwrócone na rozgrywki seniorów rywalizujących w  forBET IV Liga. Kibice na stadionie przy ulicy Bydgoskiej mogli dopingować swoją ulubioną drużynę. Jednak dynamika koronawirusa sprawiła, że końcówka ligi toczona była bez udziału publiczności. Ostatecznie drużyna seniorów prowadzona przez Adama Fedoruka po rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 uplasowała się na dziesiątym miejscu. Klub to także szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży, którego celem jest propagowanie  aktywności fizycznej i umożliwienie jak największej liczbie dzieci z Kętrzyna i okolic trenowania pod okiem wykwalifikowanej kadry szkoleniowej. Jesienne zmagania I ligi wojewódzkiej A1 junior podopieczni Michała Żyżyka zakończyli na czwartym miejscu. Trampkarze prowadzeni przez Piotra Sopyłę sezon w I lidze wojewódzkiej C1 zakończyli na trzecim miejscu. Drużyna młodzik prowadzona przez Macieja Niedźwieckiego ligę wojewódzką D1 grupa 1 zakończyła na drugim miejscu. Zespoły Orlika, Żaka i Skrzata rywalizowały w rozgrywkach turniejowych i najwyżej doszły do fazy półfinałowej rozgrywek. Trenerami tych grup dziecięcych są: Wiesław Sopyła, Tomasz Bobrowski, Damian Roksela i Mateusz Kuraj. Najważniejsze jest, aby w tych grupach, u swoich podopiecznych zaszczepić, poza nauką piłkarskiego rzemiosła, takie cechy związane z uprawianiem sportu jak: odpowiedzialność, sumienność, punktualność, umiejętność organizacji czasu i podejmowania decyzji.

Kolejnym klubem, który chcemy podsumować jest Miejski Klub Sportowy MOSIR Kętrzyn sekcja piłka ręczna chłopców. Tutaj pandemia przedwcześnie zakończyła sezon ligowy. Jednak piłkarze ręczni w kategorii młodzik zdobyli tytuł mistrza województwa. Taki sam tytuł przypadł chłopcom rocznika 2007 i młodsi, którzy również zdobyli tytuł mistrza województwa. Po raz pierwszy w Kętrzynie zagościła piłka ręczna plażowa. Podopieczni Karola Niedziałkowskiego przez całe wakacje realizowali projekt Ministerstwa Sportu i Związku Piłki Ręcznej w Polsce pod nazwą „zRęcznie kręcimy na Piasku”, czego efektem był wywalczony tytuł Mistrza Województwa w Piłce Ręcznej Plażowej oraz piąte miejsce w Mistrzostwach Polski w Piłce Ręcznej Plażowej rozgrywane w sierpniu w Koszalinie. Obecnie trwają rozgrywki ligi młodzików oraz dzieci o tytuły mistrzowskie w województwie. Tam piłkarze ręczni nie mają sobie równych prowadząc w swoich kategoriach wiekowych. Brawa dla trenerów Cezarego Tyszki, Kamila Rokseli oraz Karola Niedziałkowskiego. Również w tym klubie funkcjonują sekcje piłki siatkowej dziewcząt i chłopców. Szkoleniem dziewcząt zajmują się Agnieszka Preweda, Judyta Radziwon i Emilia Thimm. Drużyny prowadzone przez trenerki obecnie rywalizują w Lidze Wojewódzkiej w kategorii młodziczka. Należy wspomnieć o udanym starcie trójek i czwórek siatkarskich w Finale Wojewódzkim Mini Siatkówki Kinder+Sport, który w czerwcu odbył się w Kętrzynie, gdzie wywalczyły trzecie miejsca. A drużyny chłopców prowadzone przez Jarosława Markowskiego i Mariolę Piórkowską zajęły odpowiednio dwójki czwarte miejsce, trójki piąte miejsce. Szkoleniem dziewcząt zajmują się Agnieszka Preweda, Judyta Radziwon i Emilia Thimm. Drużyny prowadzone przez trenerki obecnie rywalizują w Lidze Wojewódzkiej w kategorii młodziczka. Należy wspomnieć o udanym starcie trójek i czwórek siatkarskich w Finale Wojewódzkim Mini Siatkówki Kinder+Sport, który w czerwcu odbył się w Kętrzynie, gdzie wywalczyły trzecie miejsca. A drużyny chłopców prowadzone przez Jarosława Markowskiego i Mariolę Piórkowską zajęły odpowiednio dwójki czwarte miejsce, trójki piąte miejsce.

W tym roku doskonale sobie radzą podopieczne Daniela Wróbla – piłkarki ręczne Zryw Kętrzyn działającego przy Szkole Podstawowej numer 5. Rywalizują w cyklu turniejów ligi wojewódzkiej w piłkę ręczną dziewcząt rocznik 2009 i młodsze będąc liderem tych rozgrywek.

Czas podsumowań mijającego roku chcemy poświęcić rolkarzom sekcji BlueBear. Do ich sukcesów już przywykliśmy i tak miało być tym razem. W grudniu miały się odbyć w Kętrzynie Mistrzostwa Polski we Freestyle. Niestety wiele imprez storpedował koronawirus, a tym samym plany podopiecznych Jerzego Pruszyńskiego na powiększenie dorobku tytułów mistrzowskich. Jest zapowiedź, że może odbędą się w lutym 2021 roku. Ale kiedy epidemia nie była jeszcze tak dynamiczna w lipcu w Kętrzynie na Parku Rozrywki odbyło się święto kultury ulicznej Mazury Freestyle Battle. Do Kętrzyna przyjechali najlepsi rolkarze na zawody w jeździe agresywnej i mogliśmy podziwiać ich umiejętności.

Również swoimi sukcesami w takim wymiarze jak w poprzednich latach nie mogli się poszczycić kętrzyńscy bilardziści. Epidemia nie oszczędziła również pasjonatów bilarda. W Bałtyckim Centrum Bilardowym w Kętrzynie co prawda odbywały się eliminacje do Mistrzostw Polski Amatorów w Bilard oraz Bilardowa Liga Firm, ale nie miały takiej sportowej dynamiki jak w poprzednich latach. Jednak była również jedna bilardowa perełka. W październiku odbył się Grand Prix Polski w Bilard POL-TOUR 10 BIL, na który zjechali najlepsi zawodnicy z Polski. Swoje akcenty mieli również kętrzyńscy bilardziści. Damian Ejmont zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Polski w Karambol. Sporym sukcesem może się pochwalić Michał Popławski zawodnik Bałtyckiego Centrum Bilardowego, który zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski Uczniowskich Klubów Sportowych w kategorii junior oraz drugie miejsce w Junior Tour.

W kalendarzu tegorocznych imprez pojawiła się oferta dla miłośników biegania pod nazwą Kętrzyńska Liga Biegowa „Kętrzyński Kilometr”. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętrzynie wspólnie z Fundacją Drużyna ML przeprowadził w lipcu, sierpniu i wrześniu sześć edycji ligi dla sympatyków biegów krótkich. Organizatorzy nie spodziewali się tak dużego zainteresowania zarówno dorosłych, jak i dzieci, i młodzieży. Każdy start to był kolejny rekord frekwencji. Wspaniała rodzinna atmosfera tego wydarzenia i wspaniała rywalizacja sportowa na bieżni zobligowała organizatorów do kontynuacji w latach następnych.

Gratulujemy zawodnikom i trenerom wszystkich dyscyplin sportowych działających w naszym mieście sportowej pasji i zaangażowania. Życzymy sukcesów i niezapomnianych sportowych emocji w każdym dniu Nowego Roku 2021.